ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ 2015

Θεατρική Παράσταση - 25 Μαρτίου 2015

ΧΡΙΣΤΟΥΛΕΝΝΑ 2014

1-12-2014 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ AIDS

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του  AIDS  μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας δραστηριοποιήθηκαν  μεταφέροντας το μήνυμα

«Μηδενίζουμε τις νέες μολύνσεις, μηδενίζουμε τους θανάτους από AIDS,  μηδενίζουμε τις διακρίσεις».

Στην είσοδο του σχολείου τα παιδιά μοίρασαν στους συμμαθητές τους ενημερωτικά φυλλάδια καρφιτσώνοντάς τους στο πέτο τα γνωστά κόκκινα φιογκάκια, που κατασκεύασαν τα ίδια. Στόχος της δράσης μας ήταν να ενημερωθούν οι έφηβοι για την πρόληψη των σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων και του AIDS, αλλά και να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το στίγμα, τον αποκλεισμό και τον ρατσισμό που συνοδεύει τα οροθετικά άτομα.

Συνειδητοποιήσαμε έτσι όλοι  τη σπουδαιότητα της ενημέρωσης σε τέτοια θέματα, διότι η γνώση και η πρόληψη μας συνδέει με τη ζωή ενώ η άγνοια με τον θάνατο.

Εορτασμός Επαιτείου Πολυτεχνείου 2014

Επίσκεψη στο Εργοστάσιο APHIVITA