Πρόγραμμα Πάμε σινεμά

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ   ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΜΕ ΣΙΝΕΜΑ

Το σχολείο μας πήρε μέρος σε πρόγραμμα υπουργείου παιδείας ΄΄ Πάμε σινεμά΄΄ Στο πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν 67 μαθητές από όλο το σχολείο και υλοποιήθηκε σε 3  φάσεις.

Στην πρώτη φάση την πρώτη ώρα οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο προγράμματος  κο Τζιγκουνάκη Κωνσταντίνο  για τους σκοπούς και στόχους του προγράμματος καθώς και την έννοια κινηματογράφου .Ακολούθησε η προβολή DVD   ΄΄I love cinema’’με αναφορά στην ιστορία του κινηματογράφου καθώς και στην παρουσίαση όλων των συντελεστών  που απαιτούνται για τη δημιουργία κινηματογραφικού έργου .Στη δεύτερη ώρα οι μαθητές αφού ενημερώθηκαν για την σχέση κινηματογράφου σε ζητήματα του σχολείου και εκπαίδευσης, παρακολούθησαν σεDVD αποσπάσματα ταινιών σε θέματα εκπαίδευσης διάρκειας μισής ώρας και ακολούθησε με τους μαθητές συζήτηση                       Τα αποσπάσματα προέρχονταν από τις ταινίες :

·        Η ζούγκλα του μαυροπίνακα 1955 σε σκηνοθεσία Ρίτσαρντ  Μπρούκ

·        Ο κύκλος των χαμένων ποιητών 1989 σε σκηνοθεσία Πήτερ Γουέιαρ

·        Ανάμεσα στους τοίχους 2008 σε σκηνοθεσία Λορέν  Καντέτ

Στην τρίτη φάση μία ομάδα 12 μαθητών  που επιθυμούσαν να πάρουν μέρος στο γύρισμα ταινίας μικρού μήκους ,είχαν  τη δυνατότητα στο χώρο του σχολείου με τη βοήθεια  του σκηνοθέτη Χατζή Ευθύμιου να κάνουν συγγραφή σεναρίου , γυρίσματα  πλάνων και μοντάζ ταινίας

Ευαισθητοποίηση των μαθητών του 3ου Γυμνασίου Π. Φαλήρου
σε θέματα «σχολικού εκφοβισμού»

Τα τελευταία χρόνια, έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις στους σχολικούς  χώρους το φαινόμενο της άσκησης  βίας μεταξύ των μαθητών, που εμφανίζεται με τη μορφή του σχολικού εκφοβισμού (bullying ) και περιλαμβάνει  τη λεκτική, ψυχολογική και σωματική βία.

Οι κλοτσιές, οι μπουνιές, οι κοροϊδίες, οι χειρονομίες, οι απειλές, ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός είναι  συχνά φαινόμενα πλέον μεταξύ των μαθητών και προβληματίζουν έντονα την κοινότητα των εκπαιδευτικών και τους αρμόδιους φορείς.

Με τη συναίσθηση ότι ο ρόλος του σχολείου στην αντιμετώπιση της αντικοινωνικής συμπεριφοράς και της βίας είναι καθοριστικός, το σχολείο μας  αφιέρωσε τις τρεις τελευταίες ώρες του ωρολογίου προγράμματος της Τρίτης 6 Μαρτίου σε εκδηλώσεις ενάντια στη σχολική βία και επιθετικότητα.

Για την Α΄ τάξη οργανώθηκε καλλιτεχνικό εργαστήρι από την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών κ. Χριστάκου, στο οποίο τα παιδιά, εργαζόμενα σε ομάδες,  αντάλλαξαν τις ιδέες τους και δημιούργησαν καταπληκτικά έργα.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία «Ασυμβίβαστη Γενιά», στη συνέχεια τη σχολίασαν και συζήτησαν σχετικά θέματα που τους απασχολούσαν.

Στην αίθουσα εκδηλώσεων οι μαθητές της Γ΄ τάξης  παρακολούθησαν  με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διάφορα video και,  στη συζήτηση που ακολούθησε,  έθιξαν ουσιαστικά ζητήματα με εύστοχο τρόπο. Πολλοί απ’ αυτούς  είχαν ασχοληθεί με το θέμα της βίας, λόγω της συμμετοχής τους κατά  τα προηγούμενα δυο χρόνια  σε σχετικό Πρόγραμμα.

<< •Έναρξη• < •Προηγούμενο• 1 2 3 4 5 •Επόμενο• > •Τέλος• >>

•Σελίδα• 1 •από• 5